مقالات تخصصی دندانپزشکی

ایمپلنت دندان یا کاشت دندان

ایمپلنت دندان ، کاشت دندان

ایمپلنت دندان روشی است که باعث جایگزینی ریشه های دندان با پیچ های فلزی و دندان های آسیب دیده یا حذف شده با دندان های مصنوعی می شود که بسیار شبیه به نمونه های واقعی عمل می کنند.

جراحی کاشت دندان می تواند جایگزین خوبی برای دندان مصنوعی یا بریج دندان باشد که به خوبی در لثه فیت نمی شود و در صورت عدم وجود ریشه های طبیعی دندان امکان ساخت دندان های مصنوعی یا جایگزینی دندان را فراهم نمی کند.

چرا ایمپلنت دندان انجام می شود؟

کاشت دندان عملی است که ریشه دندان در استخوان فک شما قرار می گیرد ، جایی که قبلا دندان واقعی قرار گرفته بود.

جنس پیچی که در استخوان فک قرار می گیرد از تیتانیوم است . از آنجا که تیتانیوم موجود در پیچ با استخوان فک شما به هم می پیوندد ، کاشت ها نمی لغزند ، سر و صدایی ایجاد می کنند یا باعث آسیب به استخوان نمی شوند. و این مواد مانند دندانهای طبیعی شما نمی پوسند.

به طور کلی ایمپلنت دندان برای شما مناسب است اگر : 

 • یک یا چند دندان از دست داده باشید .
 • فکتان به طور کامل رشد کرده باشد .
 • استخوان مناسب برای حفظ ایمپلنت یا داشتن پیوند استخوانی داشته باشید.
 • بافت های دهانی سالم داشته باشید.
 • شرایط سلامتی تان طوری نباشد که بر بهبود استخوان فک تاثیر بگذارد .
 • نمی توانید دندان مصنوعی بگذارید .
 • می خواهید گفتارتان را بهتر کنید.
 • حاضرید چندین ماه به این روند درمانی متعهد شوید.
 • سیگار نکشید

بعضی مواقع بیمار می خواهد در یک دوره کوتاه مدت ، ظاهر دندان های آسیب دیده خود را بهبود بخشد و لبخندی زیبا داشته باشد . در مورد این نوع درخواست ها پیشنهاد می کنیم ابتدا مطالعه ای در مورد کامپوزیت دندان و سرامیک دندان داشته باشند . 

کاشت دندان
کاشت دندان

خطرات کاشت دندان

مانند هر عمل جراحی ، عمل جراحی کاشت دندان خطرات سلامتی را نیز به همراه دارد. اگرچه مشکلات نادر است و در صورت بروز آنها معمولاً جزئی هستند و به راحتی درمان می شوند. خطرات شامل موارد زیر است:

 • عفونت در محل کاشت
 • صدمه یا آسیب به ساختارهای اطراف آن ، مانند سایر دندان ها یا رگ های خونی
 • آسیب عصبی ، که می تواند باعث درد ، بی حسی یا سوزن شدن در دندانهای طبیعی ، لثه ها ، لب ها یا چانه شما شود
 • مشکلات سینوس ، هنگامی که ایمپلنت های دندانی در فک فوقانی قرار می گیرند ، ممکن است در یکی از حفره های سینوس قرار گیرد .

آمادگی های عمل کاشت دندان

روند برنامه ریزی برای کاشت دندان ممکن است متخصصان مختلفی را شامل شود ، از جمله جراح دهان و فک و صورت ، دندانپزشک متخصص در درمان سازه هایی که از دندان ها پشتیبانی می کند مانند لثه و استخوان. متخصص پروتز که دندان مصنوعی را طراحی و متناسب می کند یا گاهی اوقات متخصص گوش و حلق و بینی .

از آنجا که کاشت دندان نیاز به یک یا چند عمل جراحی دارد ، شما باید یک ارزیابی کامل برای آماده سازی مراحل عمل انجام دهید ، از جمله:

 • آزمایشات جامع دندانپزشکی : ممکن است از شما تصویربرداری با اشعه X و تصاویر سه بعدی گرفته شده و مدل هایی از دندان و فک شما تهیه شود.
 • مرور تاریخچه پزشکی : در مورد هرگونه شرایط پزشکی و هرگونه داروی مصرفی از جمله نسخه های دارویی و داروهای بدون نسخه و مکمل ها به پزشک خود بگویید.
  اگر شرایط قلبی خاص یا ایمپلنت های ارتوپدی دارید ، پزشک ممکن است قبل از عمل آنتی بیوتیک را برای جلوگیری از عفونت تجویز کند.

 • برنامه درمانی متناسب با وضعیت شما : این طرح عواملی را در نظر می گیرد از جمله اینکه چه تعداد دندان شما به تعویض نیاز دارد و وضعیت استخوان فک و دندان های باقی مانده شما.

برای کنترل درد، گزینه های بیهوشی در حین عمل شامل بی حسی موضعی ، آرام بخش یا بی حسی عمومی است. با متخصص دندانپزشکی خود صحبت کنید که کدام گزینه برای شما مناسب است. تیم مراقبت از دندان شما بسته به نوع بیهوشی که به شما ارائه می دهد ، در مورد خوردن و آشامیدن قبل از عمل به شما دستور می دهد. اگر گزینه آرامبخش یا بیهوشی عمومی برای شما انجام شود، برنامه ریزی کنید که شخصی بعد از عمل شما را به خانه ببرد و انتظار داشته باشید که تا آخر روز استراحت کند.

آنچه انتظار دارید

عمل جراحی کاشت دندان معمولاً یک عمل جراحی سرپایی است .فرآیند قرار دادن ایمپلنت دندان شامل مراحل مختلفی از جمله:

 • پس از مشخص شدن تعداد ایمپلنت هایی که قرار است انجام شود و اینکه بر روی کدام دندان ، دندان های خراب را دندانپزشک می کشد .
 • در صورت نیاز و لزوم ، انجام پیوند استخوان فک : اگر استخوان فک به اندازه کافی ضخیم نباشد یا خیلی نرم باشد ، ممکن است قبل از انجام کاشت دندان به پیوند استخوان احتیاج پیدا کنید. به این دلیل است که جویدن محکم فشار زیادی به استخوان فک وارد می کند و اگر نتواند ایمپلنت را پشتیبانی کند ، احتمالاً نتیجه عمل جراحی از بین خواهد رفت. پیوند استخوان می تواند پایه محکم تری برای کاشت ایجاد کند.چندین ماده پیوند استخوان وجود دارد که می توان از آنها برای بازسازی استخوان فک استفاده کرد. گزینه ها ممکن است شامل پیوند استخوان طبیعی باشد ، مانند مکان دیگری در بدن شما ، یا پیوند استخوان مصنوعی مانند مواد جایگزین استخوان که می تواند ساختارهای حمایتی برای رشد استخوان جدید باشد. با پزشک خود در مورد گزینه هایی که برای شما بهتر خواهد بود صحبت کنید.ممکن است چندین ماه برای استخوان پیوند شده طول بکشد تا به اندازه کافی رشد کرده و از ایمپلنت پشتیبانی کند. در برخی موارد ، شما فقط نیاز به پیوند استخوانی جزئی دارید ، که می تواند همزمان با عمل جراحی کاشت انجام شود. وضعیت فک شما چگونگی عمل شما را تعیین می کند.
 • قالب گیری و ساخت پروتز دندان (تاجی که به ریشه یا ایمپلنت متصل خواهد شد)

 • قرار دادن ایمپلنت دندان : در حین جراحی برای قرار دادن کاشت دندان ، جراح برای باز کردن لثه و دسترسی به استخوان برشی ایجاد می کند.
  سوراخ های در استخوان حفر می شوند که در آن پیچ فلزی کاشت دندان قرار می گیرد. از آنجایی که این پیچ به عنوان ریشه دندان عمل می کند ، در اعماق استخوان کاشته می شود.
 • قرار دادن اباتمنت یا اتصال دهنده ایمپلنت با تاج ایمپلنت : این جراحی جزئی به طور معمول با بی حسی موضعی در یک عمل سرپایی انجام می شود.
 • قرار دادن دندان مصنوعی (یا همان تاج ایمپلنت)

کل فرآیند از مراحل اول تا آخر می تواند ماه های زیادی طول بکشد. بیشتر زمان صرف بهبودی و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک شما اختصاص دارد.

بسته به وضعیت شما ، مراحل خاص انجام شده یا متریال مورد استفاده ، بعضی مواقع می توان برخی مراحل را با هم ترکیب کرد.

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

نتایج

بیشتر کاشت های دندان موفقیت آمیز هستند. با این وجود ، بعضی اوقات استخوان به اندازه کافی به کاشت فلز نمی پیوندد. به عنوان مثال ، استعمال سیگار ممکن است به نارسایی و عوارض ایمپلنت کمک کند.

اگر استخوان نتواند به اندازه کافی فیوز شود ، ایمپلنت برداشته می شود ، استخوان تمیز می شود و می توانید طی حدود سه ماه دوباره این روش را امتحان کنید.

برای اطلاع از هزینه کاشت دندان در کلینیک الماس با ما تماس بگیرید . 

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
× آنلاین بپرسید؟