مقالات جراحی زیبایی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی ، عمل بینی استخوانی

اگر بینی از استخوان و بافت غضروفی محکمی برخوردار باشد ، پزشک جراحی بینی استخوانی یا عمل بینی غضروفی را پیشنهاد می دهد .

بینی استخوانی با نام بینی غضروفی نیز معرفی می شود . برای اینکه بدانید بینی شما از چه نوعی است در ادامه ویژگی ها و خصوصیات بینی استخوانی را بیان می کنیم . 

ویژگی بینی استخوانی

 • بینی های استخوانی از پوستی نازک برخوردار هستند . در جراحی بینی گوشتی ما اشاره کردیم که پوست ضخیم این نوع بینی ،مشکلاتی را به دنبال دارد .
  البته پوست نازک هم در شرایطی می تواند مشکل ساز باشد . نازکی پوست بینی برای جراح خوب است زیرا تمام زحمات جراح بر روی استخوان و غضروف را نشان می دهد. البته اگر جراح خوبی را انتخاب نکرده باشید و بینی عیب و نقصی داشته باشد ، پوست نازک تمام این عیوب را نشان خواهد داد.
 • بینی غضروفی را بیشتر از روی قوز روی بینی می شناسند . قوز به برآمدگی روی بینی گفته می شود که بسیاری برای اصلاح این مورد ، دست به جراحی بینی می زنند . 
 • برخلاف بینی های گوشتی ، وجود استخوان و بافت غضروفی قوی در بینی های استخوانی ، اجازه اجرای مدل های فانتزی را می دهد . در واقع در بینی استخوانی معمولا نتیجه دلخواه بیمار ، حاصل می شود . 
 • معمولا بینی های غضروفی دارای کمی انحراف و پره های بزرگ می باشند . 

 آمادگی های لازم قبل از جراحی بینی استخوانی

قبل از برنامه ریزی برای عمل، شما باید با جراح خود ملاقات کنید تا در مورد عوامل مهمی که تعیین می کند جراحی برای شما مفید باشد ، صحبت کنید. این جلسه به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • تاریخچه پزشکی شما : مهمترین سؤالی که پزشک از شما خواهد پرسید در مورد انگیزه شما برای جراحی و اهداف شماست.
  پزشک شما همچنین در مورد تاریخچه پزشکی شما سؤال خواهد کرد. از جمله سابقه انسداد بینی ، جراحی و هر نوع دارویی که مصرف می کنید.
 • انجام معاینه و آزمایش : پزشک معاینه کامل و هر آزمایشی مانند آزمایش خون را انجام می دهد. او همچنین ویژگی های صورت و داخل و خارج بینی شما را بررسی می کند.
  نتایج این معاینات به پزشک شما کمک می کند تا تعیین کند که چه تغییراتی باید ایجاد شود و چگونه ویژگی های بینی شما مانند ضخامت پوست یا استحکام غضروف در انتهای بینی ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارد.
  این آزمایشات برای تعیین تأثیر رینوپلاستی بر تنفس شما بسیار مهم است.
 • گرفتن عکس : در مطب پزشک ممکن است از زوایای مختلف بینی شما عکس بگیرند. جراح شما ممکن است از نرم افزار رایانه ای برای دستکاری عکس ها استفاده کند تا به شما نشان دهد چه نوع نتیجه ای برای شما ممکن است.
  پزشک شما از این عکسها برای ارزیابی های قبل و بعد از عمل ، مرجعی در طول عمل جراحی و بررسی های طولانی مدت، استفاده خواهد کرد.

  عمل بینی استخوانی
  عمل بینی استخوانی
 • بحث در مورد انتظارات شما : شما و پزشک باید در مورد انگیزه ها و انتظارات خود صحبت کنید. او توضیح می دهد که جراحی زیبایی بینی چه کاری را می تواند برای شما انجام دهد و نتایج شما چه می تواند باشد.
  طبیعی است که کمی در مورد ظاهر خود صحبت کنید ، اما بسیار مهم است که در مورد خواسته ها و اهداف جراحی خود با جراح خود رو راست باشید.
  اگر چانه کوچکی دارید ، ممکن است جراح شما در مورد انجام جراحی برای بزرگ کردن چانه با شما صحبت کند.
  دلیلش این است که یک چانه کوچک باعث ایجاد توهم بینی بزرگتر می شود. در چنین شرایطی نیازی به جراحی چانه نیست ، اما ممکن است باعث بهتر شدن مشخصات صورت شود.

مواد غذایی و داروها

دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی استخوانی از داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند.

فقط از آن دسته داروهای تأیید شده یا تجویز شده توسط جراح خود استفاده کنید. همچنین از مصرف داروهای گیاهی و مکمل های بدون نسخه خودداری کنید.

اگر سیگار می کشید ، سیگار را متوقف کنید. سیگار کشیدن روند بهبودی بعد از عمل را کند می کند و ممکن است احتمال ابتلا به عفونت را بیشتر کند.

در طول عمل بینی استخوانی چه اتفاقاتی می افتد؟

بسته به اینکه عمل جراحی شما چقدر پیچیده است و جراح شما کدام را ترجیح می دهد ، جراحی زیبایی بینی نیاز به بی حسی موضعی با آرام بخش یا بیهوشی عمومی دارد.

قبل از جراحی بینی استخوانی با پزشک خود مشورت کنید که کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب تر است.

 • بی حسی موضعی با آرام بخش :  این نوع بیهوشی معمولاً در عمل سرپایی استفاده می شود. این محدود به یک قسمت خاص از بدن شماست. پزشک شما داروی ضد درد را به بافت های بینی شما تزریق می کند و شما را با داروی تزریق شده از طریق (IV) آرام می کند. این باعث می شود شما بی حس شده اما به طور کامل خواب نباشید.
 • بیهوشی عمومی : شما داروی بیهوشی را با استنشاق آن یا از طریق یک لوله کوچک که در رگ دست ، گردن یا قفسه سینه قرار می گیرد دریافت می کنید.
  بیهوشی عمومی بر تمام بدن شما تأثیر می گذارد و باعث می شود در حین عمل بیهوش شوید. بیهوشی عمومی به لوله تنفسی نیاز دارد.

عمل بینی استخوانی ممکن است به روش باز یا بسته (با توجه به صلاحدید پزشک) انجام شود . 

جراح شما بسته به میزان حذف یا اضافه کردن، ساختار بینی و مواد موجود ،می تواند به چندین روش شکل استخوان و غضروف بینی شما را تغییر دهد.

اگر دیواره بین دو طرف بینی (سپتوم) خم یا کج (انحراف) باشد ، جراح نیز می تواند آن را برای بهبود تنفس اصلاح کند.

بعد از عمل ، شما در اتاق ریکاوری قرار خواهید گرفت ، جایی که کارکنان بر بازگشت شما به حالت بیداری نظارت می کنند. ممکن است دیرتر آن روز را ترک کنید یا اگر سایر مشکلات سلامتی دارید ، ممکن است یک شب بمانید.

بعد از جراحی بینی استخوانی

برای کاهش خونریزی و تورم ، بعد از عمل باید در رختخواب استراحت کنید که سرتان بالاتر از قفسه سینه باشد.

ممکن است بینی شما به دلیل تورم یا اسپلینت هایی که در حین عمل در بینی شما قرار دارد ، گرفته باشد.

در بیشتر موارد ، پانسمان های داخلی به مدت یک تا هفت روز بعد از عمل در جای خود باقی می مانند. 

خونریزی اندک و تخلیه مخاط و خون قدیمی چند روز پس از عمل یا بعد از برداشتن پانسمان متداول است.

برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم ، پزشک ممکن است از شما بخواهد که چندین هفته پس از عمل احتیاط کنید. پزشک ممکن است از شما بخواهد:

جراحی بینی استخوانی
جراحی بینی استخوانی

 

 • فین نکنید.
 • برای جلوگیری از یبوست غذاهای پر فیبر مانند میوه و سبزیجات بخورید. یبوست می تواند باعث صدمه زدن به شما شود و به محل عمل فشار وارد کند.
 • از  لبخند زدن یا خندیدن که ماهیچه های صورت را تحریک می کند ،خودداری کنید.
 • دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا حرکت لب فوقانی شما محدود شود.

 • لباس هایی بپوشید که از جلو دکمه می خورند. لباس های با یقه تنگ را که به سر و صورت فشار می آورد ، نپوشید.
 • حداقل چهار هفته بعد از عمل ، عینک یا عینک آفتابی را روی بینی خود قرار ندهید تا از فشار بر بینی خود جلوگیری کنید.
 • در بیرون از خانه ، مخصوصاً روی بینی خود ، از ضد آفتاب SPF 30 استفاده کنید. آفتاب بیش از حد ممکن است باعث تغییر رنگ نامنظم دائمی در پوست بینی شما شود.
 • کمی تورم موقتی یا کبودی زیر چشم ممکن است به مدت دو تا سه هفته بعد از جراحی بینی استخوانی اتفاق بیفتد.
  برطرف شدن تورم بینی بیشتر طول می کشد. محدود کردن سدیم (نمک) در رژیم غذایی به شما کمک می کند تا تورم سریعتر از بین برود.

 

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
× آنلاین بپرسید؟