مقالات جراحی زیبایی

جراحی شکم ابدومینوپلاستی

جراحی شکم ابدومینوپلاستی یکی از جراحی زیبایی های پرطرفدار است و کلینیک جراحی الماس با داشتن متخصصین باتجربه در این زمینه ،هر ماه بیماران زیادی را جراحی می کند .

پزشک متخصص در جراحی شکم ابدومینوپلاستی یا جراحی تامی تاک Tummy Tuck ، چربی و پوست زائد را از ناحیه شکم برمی دارد و در بسیاری از موارد ، عضلات ضعیف یا جدا شده را نیز بر می دارد و شکمی صاف تر و سفت تری ایجاد می کند.

ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی است که برای حذف چربی اضافی ناحیه شکم به منظور سفت کردن عضلات و فاسیای دیواره شکم استفاده می‌شود . این جراحی با نام جراحی تامی تاک نیز شناخته شده است .

متخصص جراح پلاستیک در عمل ابدومینوپلاستی یک برش از بین دو مفصل ران زیر شکم ایجاد می کند و پس از آن برشی برای جدا کردن ناف از پوست های اطراف می زند (در این عمل محل ناف تغییر می کند و از سوراخ جدیدی در پوست شکم خارج می شود) .

پوست از دیواره شکم جدا می شود تا ماهیچه ها را آزاد کند که سفت شوند و دیواره عضله توسط بخیه ها سفت می شود البته پوشیدن گن بعد از جراحی در سفت شدن شکم تاثیرگذار است . گن مخصوصی که پزشک بعد از جراحی به شما توصیه می کند بپوشید ، فشار یکنواخت و مداوم بر روی شکم ایجاد می کند و باعث چسبیدن پوست به عضله زیرین و سفت و یکدست شدن پوست شکم می شود.

در چه صورتی به فکر جراحی شکم ابدومینوپلاستی باشیم ؟

 • برجستگی بیش از حد و نامتعارف شکم
 • شلی و افتادگی پوست شکم
 • وجود چین های متعدد در پوست شکم هنگام نشستن

جراحی شکم ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است ؟

 • زمانی اقدام به جراحی کنید که وزن خود را با رژیم و ورزش کم کرده باشید و یک سال هم وزن خود را ثابت نگه داشته باشید  و آبدومینوپلاستی را برای تخت کردن شکم شل و افتاده انجام دهید . جراحی شکم مناسب افرادی است که شکم شان با رژیم غذایی یا برنامه منظم ورزشی لاغر نمی شود ولی در عین حال دیگر قسمت های بدنشان متناسب است .
 • تامی تاک به ویژه برای خانم هایی که حاملگی های متعدد داشته اند و پوست شکم شان دچار کشش شده و از طرفی عضلات شکمشان موقعیت طبیعی خود را از دست داده توصیه می شود .
 • کسانی که به دلیل افزایش سن یا چاقی و لاغری های مکرر خاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست داده باشند.
 • قصد بارداری یا چاقی را در آینده نداشته باشند، نوسانات قابل توجه وزن می تواند تا حد زیادی نتایج مثبت را کاهش دهد.
 • افرادی که از نظر فیزیکی در سلامت کامل به سر می برند و چاقی زیاد ندارند و مشکل آنها  در محدوده شکم و ناحیه پهلو است.

در نظر داشته باشید که جراحی تامی تاک چربی های ناحیه شکم را حذف می کند پس به این جراحی به چشم یک روش کاهش وزن نگاه نکنید چون نهایتا ۲ تا ۳ کیلو در این جراحی از وزن شما کم می شود .

 

جراحی شکم ابدومینوپلاستی
جراحی شکم ابدومینوپلاستی

 

کلینیک جراحی زیبایی الماس در کنار جراحی شکم ابدومینوپلاستی خدمات دیگری از جمله پروتز سینه ، لیفت سینه  و پیکرتراشی لیپوماتیک را هم ارائه می دهد و ممکن است مراجعه کننده بخواهد در کنار جراحی شکم جراحی های دیگری هم انجام دهد .

جراحی شکم برای آقایان

معمولا آقایان بیشتر از بزرگ بودن شکم خود رنج می برند و بزرگ بودن بیش از حد شکم یکی از مشکلات آقایان می باشد . این جراحی می تواند سایز شکم این دسته از افراد را نیز به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

آمادگی های قبل از عمل ابدومینوپلاستی

در ابتدا ، با جراح پلاستیک در مورد تامی تاک صحبت خواهید کرد. در جلسه اول ، جراح پلاستیک شما به احتمال زیاد:

 • تاریخچه پزشکی تان را مرور می کند : آماده پاسخگویی به سوالات در مورد شرایط پزشکی فعلی و قبلی باشید. در مورد هر دارویی که اخیراً مصرف کرده اید و همچنین جراحی هایی که انجام داده اید صحبت کنید.
 • اگر به هر نوع دارو حساسیت دارید به پزشک خود بگویید : اگر میل شما به جراحی تامی تاک مربوط به کاهش وزن باشد ، پزشک احتمالاً سوالات مفصلی در مورد افزایش وزن و کاهش وزن شما خواهد پرسید.
 • پزشک شما را معاینه بدنی می کند : برای تعیین گزینه های درمانی شما ، پزشک معده شکم شما را معاینه می کند. پزشک همچنین ممکن است از سوابق پزشکی خود از شکم شما عکس بگیرد.
 • درباره انتظارات خود صحبت کنید : توضیح دهید که چرا می خواهید جراحی شکم ابدومینوپلاستی را انجام دهید، و از نظر ظاهر بعد از عمل به چه چیزی امیدوار هستید. اطمینان حاصل کنید که مزایا و خطرات از جمله جای زخم را درک کرده اید. به خاطر داشته باشید که جراحی قبلی شکم ممکن است نتایج شما را محدود کند.

همچنین ممکن است نیاز به موارد زیر داشته باشید:

 • سیگار نکشید : سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون در پوست می شود و می تواند روند بهبودی را کند کند. علاوه بر این ، سیگار کشیدن خطر آسیب دیدگی بافت را افزایش می دهد. اگر سیگار می کشید ، پزشک توصیه می کند که سیگار را قبل از عمل و در طول بهبودی متوقف کنید.
 • از داروهای خاص خودداری کنید : به احتمال زیاد باید از مصرف آسپرین ، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی جلوگیری کنید که می تواند خونریزی را افزایش دهد.
 • وزنتان را ثابت نگه دارید : در حالت ایده آل ، شما حداقل ۱۲ ماه قبل ازTummy Tuck ، وزن پایداری را حفظ خواهید کرد. اگر به شدت اضافه وزن دارید ، پزشک توصیه می کند قبل از عمل وزن خود را کاهش دهید. کاهش قابل توجه وزن پس از انجام عمل روی نتیجه اثر منفی دارد .

در طول عمل

این عمل در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام می شود و در طول عمل شما تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرید این یعنی شما کاملاً بیهوش می شوید و احساس درد نمی کنید. بسته به میزان تغییر مورد نظر بیمار روشهای مختلفی برای جراحی شکم وجود دارد، در طول تامی تاک جراح پلاستیک برش های افقی ایجاد می کند تا پوست و چربی اضافی بین ناف و موهای شرمگاهی را از بین ببرد سپس عضلات شکم با بخیه های دائمی سفت می شود. 

جراح پلاستیک در پوست اطراف ناف برش ایجاد می کند و موقعیت ناف را نسبت به سایز جدید شکم تغییر می دهد و در محل جدید بخیه می زند، پوستی که در انتهای شکم اضافه مانده با برشی جدا می شود و انتهای آن به صورت افقی در بالای ناحیه شرمگاهی بخیه می شود و این خط بخیه باقی می ماند اما به مرور زمان کمرنگ تر می شود . 

جراحی تامی تاک
جراحی تامی تاک

در طول عمل ممکن است یک آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت به شما داده شود، این عمل به طور معمول حدود دو تا سه ساعت طول می کشد.

بعد از عمل محل برش و شکم به احتمال زیاد با پانسمان جراحی پوشانده می شود و ممکن است لوله های کوچک در امتداد محل برش قرار بگیرند تا خون یا مایعات اضافی تخلیه شود.

پرستار کمک می کند تا در اولین روز بعد از ابدومینوپلاستی راه بروید تا از تشکیل لخته های خون جلوگیری شود احتمالاً احساس درد متوسطی خواهید داشت که با استفاده از داروهای ضد درد کنترل می شود؛ طبیعی است که تورم در ناحیه جراحی ایجاد شود.
ممکن است درن (Drain) پس از عمل برای چند روز در بدن بماند و پزشک شما یا یکی دیگر از اعضای تیم مراقبت های پزشکی به شما نشان می دهند که چگونه درن را تخلیه کنید و تا زمانی که تخلیه ها وجود داشته باشند ممکن است نیاز به ادامه مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید.

خطرات و عوارض جراحی تامی تاک Tummy Tuck

 • لخته شدن خون
 • ترومبوز قلبی 
 • عوارض ریوی
 • عفونت که معمولاً با آنتی بیوتیک و درمان می‌شود .
 • اختلال در ترمیم زخم
 •  از دست دادن پوست
 •   مخاطرات بی هوشی
 • تجمع مایع زیر پوست 
 • تشکیل لخته در اندام تحتانی (آمبولی لخته خون)
[تعداد: 5   میانگین:  4.6/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
× آنلاین بپرسید؟