مقالات تخصصی دندانپزشکی

سرامیک دندان چیست

سرامیک دندان چیست ؟

سرامیک دندان متریالی است که با هدف تولید پروتزهای دندانی طراحی شده و برای جایگزینی دندان های حذف شده یا آسیب دیده استفاده می شوند. 

از نظر لغوی سرامیک ،مواد معدنی و غیر فلزی ساخته شده توسط انسان با گرم کردن مواد معدنی خام در دماهای بالا تعریف می شود. می توان گفت روکش های تمام سرامیک دقیقا مانند سیستم های لمینت دندان هستند.

در چند دهه اخیر پیشرفت های چشمگیری در خصوصیات مکانیکی و روش های ساخت مواد سرامیکی دندان به وجود آمده است. در حالی که مواد مبتنی بر پرسلن هنوز جزو پر استفاده ترین های بازار است ،اقداماتی برای جایگزینی سیستم های سرامیک فلزی با کلیه سیستم های سرامیکی انجام شده است.

روکش های سرامیکی فلزی هم از ویژگی های استثنایی زیبایی سرامیک و هم از خصوصیات مکانیکی فوق العاده فلزات استفاده می کنند.

بعضی از فلزات که به عنوان مواد ترمیمی در دندانپزشکی استفاده می شوند ممکن است برای برخی از بیماران مشکل ایجاد کند. این مشکلات ممکن است خود را به عنوان آلرژی و آزاد کردن یون های فلزی به بافت لثه نشان دهد.

این اشکالات و همچنین جستجوی مواد زیبایی بیشتر توسط بیماران و دندانپزشکان ، تحقیقات و توسعه ، منجر به تولید روکش های سرامیکی بدون فلز است.

سرامیک دندان
سرامیک دندان

طبقه بندی سرامیک دندان

سرامیک ها را می توان با استفاده از ساختار آنها طبقه بندی کرد (یعنی مقدار و نوع فاز کریستالی و ترکیب شیشه ای).

  • طبقه بندی میکرو ساختار : در سطح ریز ساختاری ، می توانیم سرامیک را با توجه به ماهیت ترکیب آنها از نسبت شیشه به بلور تعریف کنیم. ریز ساختارهای مواد می تواند تنوع نامحدودی داشته باشد .
  • طبقه بندی مبتنی بر گلس : سیستم های مبتنی بر شیشه از موادی ساخته می شوند که عمدتاً حاوی دی اکسید سیلیکون هستند (همچنین به عنوان سیلیس یا کوارتز نیز شناخته می شوند) ، که حاوی مقادیر مختلفی از آلومینا است.

مواد سرامیکی این امکان را فراهم می کنند تا عیوب دندان رفع و بدون نیاز به ارتودنسی مرتب شوند . طرح لبخند یا داشتن لبخند هالیوودی از مزایای لمینت سرامیکی است . 

از مهمترین معایب سرامیک دندان استحکام و مقاومت کم در برابر فشار در مقایسه با سایر متریال ها مانند فلزی است .

مسئله دیگر در رابطه با سرامیک دندان این است که انجام این عمل برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود . دلیل آن هم ۱- به خاطر جنب و جوش زیاد و ضربه های شدید به دندان است که در این برای کودکان و نوجوانان بسیار رخ می دهد و سرامیک از استحکام بالایی برخوردار نیست .

۲- به خاطر اینکه رشد استخوان فک تا ۱۷ الی ۲۰ سالگی ادامه دارد و روکش سرامیک بر روی لثه ممکن است تغییر کند . 

برای کودکان و نوجوانان کم سن، بهترین راه حل برای دندان های نیازمند ترمیم ،کامپوزیت دندان می باشد .

برای اطلاع از هزینه و قیمت سرامیک دندان ، ابتدا باید یک جلسه مشاوره دندانپزشکی داشته باشید . برای انجام مشاوره و اطلاع از قیمت با کلینیک الماس تماس بگیرید .

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
× آنلاین بپرسید؟